Ne Tür Davalar Arabuluculuk Kapsamındadır?

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’na göre bir mahkeme kararının gerekmediği, tarafların sulh olabileceği, iddaları kabul etmesinin mümkün olduğu ve hakkından vazgeçebildiği hallerde başvurulabilir.Mesela tarafların boşanabilmesi ve çocuk/çocukların velayeti için kesinlikle bir mahkeme kararı zorunluluğundan dolayı

taraflar buna benzer konuları arabulucuya götüremezler.Eşlerin karşılıklı şiddet uygulamaları,silahla yaralama,ölüme neden olan suçlar sonucunda istenen tazminatlar gibi uyuşmazlığın aile içi şiddetten kaynaklandığı ve Ceza Muhakemesi Kanunu’nda uzlaşma kapsamında sayılan suçlardan değil ise de o olay arabuluculuğa uygun olmayacaktır.

Kredi, alım satım, eser sözleşmeleri,tüketici uyuşmazlıkları boşanma sonrası mal paylaşım uyuşmazlıkları, mark-patent uyuşmazlıkları, taksirle yaralama, silahsız kasten yaralama, hakaret, tehdit gibi şikayete bağlı suçların işlenmesi nedeniyle istenecek tazminatlarda arabuluculuğa gidilebilir.

Adalet Bakanlığı’nın arabuluculuk sistemini mahkeme öncesi çözüm yolu olarak zorunlu hale getirme çalışmaları kapsamında ilk olarak işçi-işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk zorunlu hale gelecek. 2016 yılında Meclis gündemine gelmesi beklenen değişikliklere göre iş davalarında arabuluculuk zorunlu hale gelecek. Arabulucuya başvurmadan açılan davalar incelenmeden reddedilecektir.

Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk kanunu.

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>