Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nedir?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi, arsa sahibinin arsanın belli oranını müteahhite devredip, müteahhitin de söz konusu arsa üzerine inşa ettiği belli sayıda bağımsız bölümleri arsa sahibine teslim etmesini konu alan iki taraflı bir sözleşmedir.

Müteahhitin borcundan tamamen kurtulabilmesi için inşa edilen yapıya ait tüm bölümlere projeye uygun bitirip arsa sahibine teslim etmelidir.

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Çeşitleri

Uygulama açısından değişiklik göstermesine rağmen şekil anlamında değişiklik meydana gelmemektedir.Uygulama açısından genelde üç çeşit sözleşme mevcuttur; teminat ipoteği karşılığında arsanın tamamı veya bir kısmı müteahhite devredilir, buna karşılık müteahhit de inşaatı belli bir aşamaya getirdikçe teminat parça parça kaldırılır. Diğer bir tür arsa payı karşılığı sözleşmedir ve inşaatın belli aşamalarında arsa kısım kısım devredilir.En çok karşılaşılan sözleşme türü ise hem kat karşılığı inşaat sözleşmesi hem de satış vaadi sözleşmesinin beraber yapılmış olanıdır.

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>