Trafik Kazası Tazminat

Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar?

Ülkemizde trafik alanında alınan tüm önlemler bir aşamaya kadar fayda gösterse de çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Trafik alanında yaşanan sorunlara henüz tam anlamı ile bir çözüm getirilmiş değildir. Ancak trafik kazası tazminatı ile kazalar sonucunda ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesinde etkili olmaktadır.

Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde trafik sorununu kontrol altına almak nerede ise imkansızdır. Ne kadar dikkatli olursanız olun yayalar ve diğer sürücüler kaza yapmanıza neden olabiliyor.

Kazalarda ufak, tefek maddi kayıplar olabileceği gibi maddi ve can kayıplarına neden olan çok büyük kazalarda ortaya çıkabiliyor. Küçük ya da büyük ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi adına sigorta şirketlerinden trafik kazası tazminatı alınır.

Trafik Kazası Tazminatı Nedir?

Her geçen gün artan trafik kazalarında yaşanan mağduriyetlerde trafik kazaları için tazminat kullanımının olmadığı görülüyor. Bu alanda mağduriyete sebebiyet verenlerden tazminat talep edilebiliyor. Mağdur olan sürücü, kazaya neden olan sürücüye maddi ve manevi olarak tazminat davası açabiliyor.

Manevi ya da maddi bir zarara uğrayan sürücüler 1 yıl içerisinde tazminat davası açabiliyor. Mağdur sürücünün bedeni ya da maddi zararlar ortaya çıkması durumunda gerekli evraklarla birlikte sigorta şirketine başvurulabilir. Vefat durumunda ise yakınları üstelenmek adına bu hallere karşılık gelen evrakların toplanması ve bu şekilde başvuruların yapılması gereklidir. Evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesinin ardından 8 iş günü içerisinde mağdura ya da ailesine trafik kazası için tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Trafik Kazası Tazminatlarında Tutarlar Nelerdir?

Tazminat hesaplamasında pek çok durum değerlendirilir. Vefat durumu var ise vefat eden bireyin yaşı, bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri, aylık kazancı gibi faktörler tek tek hesaplanır. Vefat eden çocuk olduğu durumda ise ileriki yaşlarında ailesine destek olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulur. Aile bireylerinin yaşına bağlı olarak gelecekte çocuğun ailesine sağlayacağı katkı düşünülerek tazminat hesaplanmaktadır. Kazalarda yaralanma söz konusu olduğun ise tedavi için harcanacak giderlerin hatta geçici olarak iş göremezlik hali oluşmuş ise bu zamanda hesaba katılır.

Felç ya da uzuvlardan birini kaybetme durumlarında ise bu durumun çalışma hayatına ne kadar engel olduğu hesaplanır. Bireyin bu durumda hem kendinin, hem de ailesinin yaşadığı psikolojik sağlık kaybı da göz önüne alınır. Bu durumlarda 225 000 TL’ye kadar tazminat talep etmek mümkündür.

Kaza durumlarında tazminat talepleri oldukça yüksek olabiliyor. Bu nedenle karıştığınız bir trafik kazasında kendi adınıza maddi bir mağduriyet yaşanmaması adına trafik sigortanızı yaptırmanız çok önemlidir.