Rekabet Hukuku

Rekabet Hukuku Nedir?

Ekonomik açıdan farklı sektörler adına serbest piyasa seçeneği dahilinde aktivite ve çeşitlilik her geçen gün daha fazla artarken, buna paralel olarak bu hukuk türü de güçlenmeye devam ediyor. Burada her geçen gün ekonomik ve teknolojik farklılıklar daha fazla güçlendiği bu dönemde, müvekkil odaklı bir çalışma gerçekleştirilecek alan adına mutlaka profesyonel bir destek alınması gerekmektedir.

Özellikle ekonomi uluslararası bir çerçeve kapsamında her geçen gün daha fazla değişiyor. Böylesi büyük bir alan içerisinde karmaşık bir yapısı bulunan sektörler adına, önceden ön görülmesi mümkün olmayan problemlere karşı hukuki açıdan alınacak olan profesyonel yardım büyük bir önem taşımaktadır. Türk rekabet hukuku ve Avrupa Birliği bakış açısı altında ele alınacak olan bu sistem dahilinde, farklı sözleşmelilerin ya da değişik uygulamalar ile ekonomi alanında akla gelebilecek tüm değişik işlemler adına, analizler ile desteklenmiş bir hukuki destek artık bir mecburiyet halini almış durumdadır. O yüzden sektör açısından firmalar kapsamında ayakta kalabilmek ve herhangi bir durumda hataya düşüp zayıf kalmamak için bu desteği almak gerekmektedir.

 Hukuki Destek

Özellikle farklı sektörler açısından nitelikli bir hukuki yardım günümüzde oldukça önemlidir. Rekabet soruşturmaları gün yüzüne çıktığı zaman bu tarz muhatap olma durumlarında doğru incelemeler gerçekleştirilerek duruma hazırlıklı olmak, meydana gelebilecek hatalardan en iyi şekilde kaçırma konusunda önemli bir avantaj vermektedir. O yüzden günümüzde özellikle farklı sektörler açısından ticaret konusunda hukuki destek almak elzem bir hale gelmiş durumdadır. Sahip olunan profesyonel bir tecrübe kapsamında ve karşı karşıya kalınabilecek olan rekabet inceleme işlemleri altında, rekabet kurumu eşliğindeki tüm aşamalar baz alınmak suretiyle doğru bir hazırlık hukuk açısından gerçekleştirilebilmektedir. Fiyat tespit işlemleri, uyum eylem, yatay ve dikey anlaşmalar ile birlikte ayrıca birçok farklı ihlal kısıtlamalar ile karşı karşıya kalındığı zaman, hukuk açısından bu konuda profesyonel bir destek, işlerin daha düzgün bir şekilde hatası olarak devam etmesine olanak vermektedir.

 Hakim Durum Karşısında Doğru Bir Destek

Özellikle serbest piyasa karşısında değişik sektörler dahilinde lider bir konumda olan firmalar, pazar payı kapsamındaki önemli dinamikleri kontrol etmekte ve buna göre durumu değiştirebilmektedir. Bu da birçok farklı rekabet otoriteleri kapsamında göz altında oldukları anlamına gelmektedir. Böylesi lider konumda bulunan firmalar adına bu nedenden dolayı meydana gelecek durumlardan kaynaklanan problemleri en doğru çözüm sağlamak adına, hukuki bir destek almak gerekmektedir. Bu bağlamda “Rekabet Hukuku Nedir?” sorusu adına birçok değişik sektör kapsamındaki firmalar için, serbest piyasa hukuku konusunda verilen destek olduğunu söylemek mümkündür.