Girişim Hukuku

Girişim Hukuku

Term Sheet (Ön Protokol) Nedir?

      Girişimcileri yakından ilgilendiren bir konu olan term sheet, bir girişim şirketinin, girişim sermayesi yatırımı almak için ihtiyacı olan bir belgedir. Belgenin içeriğini kısaca özetlemek gerekirse, yatırım arayışında olan bir girişim şirketine yatırımcı tarafından sunulan bu belge bir niyet mektubu niteliğini taşır. Bu belgede hem yatırımcıyı hem de girişim şirketini ilgilendiren şartlar yer almaktadır.

  Term Sheet (Ön Protokol) Belgesinin Önemi Nedir?

Yatırımcılar veya girişimciler tarafından sıkça sorulan bir soru olan ön protokol belgesinin önemi nedir? Sorusuna verilecek yanıt aslında oldukça geniştir. Çünkü bu belge yatırımcı ile girişim şirketinin bir sözleşme yapmadan önce şartları değerlendirme altına alması anlamına gelmektedir. Bilindiği üzere bu tür sözleşmeler yapılırken çok ciddi hukuki masraflar söz konusudur. Bu masrafların yapılmasından önce her iki tarafın da şartları değerlendirmesi, bu konu hakkında görüşlerini açıkça ifade etmesi ve gelecekte yapılacak olan sözleşmenin her iki tarafın da çıkarlarına hizmet edecek şekilde düzenlenmesi esastır. Bu nedenle girişim sermayesi hukuku 101: “term sheet” görüşmelerinin yapılması önemlidir.

 Bu belge genellikle ilk olarak yatırımcı tarafından sunulan bir belgedir. Yatırımcı yapılması istenen sözleşme için kendi belirlediği şartları, bu belge sayesinde ortaya koyar. Buna karşılık şirket sunulan belgeyi inceleyerek, sunulan şartlarda kendi çıkarlarına ters düşen veya geliştirmek istediği konuları beyan eder. Bu şekilde yapılan görüşmeler, gelecekte sağlam temellere dayalı bir ortaklığın ve sözleşmenin yapılabilmesi için değer taşımaktadır.

 Term Sheet (Ön Protokol) Görüşme Süreci Nasıl İlerler?

    Term Sheet (Ön Protokol) belgesinin yatırımcı tarafından sunulması üzerine girişimci şirket, bu anlaşma üzerinden görüşmeleri sürdürmektedir. Bu süreçte bir pazarlık söz konusu olmaktadır. Yapılan pazarlığın hukuki temellere dayanması ve önemli detaylar üzerinde durması gerekmektedir. Çünkü önemsiz detaylar üzerinden devam eden bir müzakere sürecinde her iki tarafın da yıpranması ve sürecin daha da uzaması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple bu sürecin, hukuki danışmanlardan yardım alınarak yapılması tavsiye edilmektedir.

            Bu belge hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, bu belgenin herhangi bir bağlayıcılığının bulunmamasıdır. Hukuki ve finansal koşulları içeren bu belgenin amacı, asıl sözleşmede geçerli olacak şartların belirlenmesidir. Bu belgede sunulan şartlardan yola çıkan yatırımcı ve girişimci şirket, eğer ortak bir noktada buluşmayı başarabilirse, bu görüşmelerin sonrasında yaklaşık olarak otuz sayfadan oluşan asıl sözleşme yapılacaktır. Bu asıl sözleşme bağlayıcı olacağı gibi aynı zamanda temelini aldığı şartlar da term sheet belgesinden gelecektir. Dolayısıyla bahsettiğimiz, anlaşmaların temelini oluşturur.