Boşanma Hukuku

Boşanma Hukuku

            Boşanma oranlarının arttığı günümüzde Aile Hukuku kavramı yeniden gündeme gelmiştir. Ömür boyu sürme hayali ile yapılan evlilikler, yaşanan anlaşmazlıklar nedeni ile boşanmayla sonuçlanmaktadır. Eskiye göre boşanma oranlarının arttığı görülmektedir.

            Boşanmayı düşünen çiftlerden biri ya da her ikisi, boşanma davası açmaktadır. Çiftlerin mal paylaşımı, çocuk var ise onların velayeti ve daha birçok konunun çözüme kavuşturulması için bu hukuk dalından yararlanılır.

 Boşanma Hukuku ve Kapsamı

           Zina, onur kırıcı muamele, şiddet, hayata kast, evlilik birliğinin sarsılması gibi nedenler ile boşanma davaları açılmaktadır. Evliliği en az 1 yıl sürmüş olan çiftler ise anlaşmalı boşanma davası açarak sürecin daha kısa sürmesini sağlayabilirler.

            Aile Mahkemelerinde veya yok ise Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılan boşanma davaları, hem aile hukuku hem de boşanma hukuku kapsamında değerlendirilir. Dava dilekçesinin yazılması ile başlayan boşanma süreci, yaklaşık olarak 2 – 3 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

            Eğer davalar nafaka ve çocukların velayeti gibi durumlarda anlaşmazlık yaşanıyor ise 10 – 12 ay sürüyor. Karar kesinleşmiş ve temyize gönderilmiş ise sonuçlanması ortalama olarak 18 – 20 ayı buluyor.     

            Aile hukuku kapsamında değerlendirilen boşanma davaları, boşanmanın koşullarının ve sonuçlarının değerlendirilmesi için yol göstermektedir. Türk Medeni Kanunu kapsamında düzenlenmiş olan boşanma hukuku, yaşanan uyuşmazlıkların çözülmesine yardım eder. Evliliğin sona ermesini kimse istemez ancak bir boşanma gerçekleşecek ise bu Aile Hukuku kurallarına uygun olarak düzenlenmektedir.