Boşanma Avukatı

Evlilik birliğini sürdüremeyen pek çok çift soluğu Aile Mahkemelerinde alıyor ve boşanma davası açıyor. Boşanma davasından her iki taraf içinde hak kaybı yaşamadan sonuç almak içinse iyi bir boşanma avukatı desteğine ihtiyaç duyuluyor. Boşanma davaları çekişmeli ve anlaşmalı olmak üzere iki şekilde görülürken her ikisinde de dikkatli olunması gereken bazı özel noktalar bulunuyor.

Çekişmeli Boşanma Davası

Eşler ayrılma kararında dahi çoğu zaman uzlaşı sağlayamıyorlar. Bunun bazı özel sebepler var elbette. Böyle durumlarda açılan dava türü ise çekişmeli boşanma davası olarak görülüyor. Çekişmeli boşanma davalarında boşanmanın sebebi nedeniyle de bu şekilde ilerliyor olabilir ama bununla birlikte müşterek çocuğun velayeti, ortak malların, eşyaların paylaşımı ve nafaka gibi konular da sürecin çekişmeli boşanma davası olarak görülmesine neden olabilir. Çekişmeli boşanma davaları genellikle bir yıldan uzun sürebiliyor. Bunun birçok sebebi var. Özellikle de süreç içerisinde boşanma nedenlerinin araştırılması, delillerin toplanması, bilirkişi raporlarının gelmesi, tanıkların dinlenmesi nedeniyle dava süreci uzuyor. Uzman bir avukatın profesyonel desteği ise bu noktada daha önemli hale geliyor çünkü bu tarz davalarda süreci avukatın uzmanlığıyla kısaltmak mümkün olabiliyor ve 4-5 celse gibi kısa bir sürede davadan istenen sonuçlar alınabiliyor. Ancak takibi iyi yapılmayan davalar 3 ila 5 yıl aralığında oldukça uzun bir zamanda sonuçlanabiliyor.

Çekişmeli Boşanma Davası Dilekçesi

Çekişmeli boşanma davalarında dilekçenin doğru hazırlanması oldukça önemli çünkü dilekçe sürecin nasıl işleyeceğini de belirliyor. Çekişmeli boşanma davasına yönelik boşanma dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken noktalar olduğundan danışmanlık almayı ihmal etmemelisiniz. Çekişmeli boşanma davası dilekçelerinde eşlerin her ikisinin de tarafın kimlik ve adres bilgileri, boşanmaya sebep olan gerekçeler detaylı olarak yer almalı. Öte yandan tüm bilgi ve ispat edici belgeler de dilekçeyle birlikte mahkemeye sunulmalı. Boşanma davası açarken öne sürülen sebeplerin geçerli sebepler olması gerektiğini unutmayın. Aldatma nedeniyle boşanma davası açılıyorsa aldatmanın öğrenilmesi itibariyle 6 ay içinde dava açılmalı, aksi takdirde dava açma hakkı bulunmuyor. Boşanma davalarında boşanma nedeni kanıtlanamıyorsa davanın reddedildiğini bilmelisiniz.

Tek Taraflı Boşanma Davası

Eşlerden biri boşanmak istediği takdirde tek taraflı boşama davası açılıyor. Bu dava türü de çekişmeli boşanma davasına giriyor. Burada dikkat edilmesi gereken davayı açan tarafın yine dava gerekçelerini ispat etmesi yükümlülüğünün olması… Buna karşılık, davalı taraf boşanma sebeplerini reddedebilir ve karşı dava açabilir. Bu da davanın tahmin edilenden daha uzun sürebileceği anlamını taşıyor.

Tek Taraflı Boşanma Davası Hangi Koşullarda Açılabilir?

Tek taraflı boşanma davası açmak isteyen eşin dava dosyasına koyacağı geçerli bir boşanma sebebi olmalı. Boşanma talebini destekleyecek şekilde hazırlanmış bir boşanma dilekçesiyle birlikte Aile Mahkemesine başvurmak gerekiyor. Ancak bunları yaparken boşanma sebebinin de evlilik birliğini temelinden sarsacak bir sebep olması gerektiğini unutmayın. Aldatma ya da şiddetli geçimsizlik gibi sebepler, evlilik birliğini temelinden sarsan sebepler arasında yer alıyor. Eğer bu sebeplerden biri nedeniyle dava açılıyorsa ispat edilmesi zorunluluğu da bulunuyor. İspat edilmediği durumlarda dava mahkeme tarafından reddediliyor ve 3 yıl boyunca yeni bir boşanma davası açılamıyor.

Tek taraflı boşanma davası süreçleri her iki taraf için de karmaşık ve yıpratıcı bir süreç olduğundan hak kaybı yaşanmaması adına dava dilekçenizin doğru hazırlandığından, Medeni Kanuna aykırı olan herhangi bir husus bulunmadığından emin olmakta fayda var.

Boşanma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster anlaşmalı olsun ister çekişmeli, eğer işler boşanma noktasına geldiyse dikkat edilmesi gereken özel bazı hususlar var. Özellikle müşterek çocukların bu durumdan nasıl etkileneceği göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu… Bununla birlikte dikkat etmenizi tavsiye edebileceğimiz bazı noktalar şöyle:

  • Boşanmakta kararlıysanız anlaşmalı boşanmayı tercih edin. Böylece çok daha kısa ve yıpratıcı olmayan bir süreç geçirmiş olursunuz.
  • Anlaşmalı boşanma davası protokolünde şartların ve kullanılan ifadelerin anlaşılır ve açık olmasına özen gösterin.
  • Müşterek çocuğun kimin yanında kalacağı konusunda önceden anlaşmaya varılmış olması da oldukça önemli. Böylelikle en önemli anlaşmazlık konusu çözüme kavuşmuş oluyor.
  • Nafaka, tazminat gibi konularda talepte bulunurken her iki taraf için de konu ele alınmalı ve karşı taraftan ödeyemeyeceği bir miktar talep edilmemeli. Aksi halde nafaka veya tazminat talep eden taraf da sıkıntılı süreçler yaşayabilir.
  • Boşanma kararı kesinleştikten sonra en geç bir yıl içinde yoksulluk ve maddi-manevi tazminat talebinde bulunabileceğinizin de altını çizelim.

Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>