Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Evlilik birliğini kurmak kadar eğer huzur ve güven içerisinde sürdürülemiyorsa sonlandırmak da eşlerin en doğal haklarından biri ve bu hak Türk Medeni Kanunu kapsamındaki bazı maddelerce kullanılıyor. Evliliği sürdüremeyen eşler bu kapsamda Aile Mahkemelerine başvurarak boşanma davası açabiliyor. Boşanma davaları ise anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olarak iki şekilde görülüyor. Anlaşmalı olarak görülen davalarda anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanması gerekiyor.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Ayrılmak isteyen eşlerin boşanma konusunda ve boşanmayla ilgili tüm maddeler üzerinde anlaşmaya vararak mahkemeye başvurmaları sonucunda görülen davalara anlaşmalı boşanma davası deniyor. Günümüzde boşanma davalarının sayısı oldukça artmış durumda, bu davalar arasında anlaşmalı olarak görülen davaların sayısı da giderek arıyor. Çünkü anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli davalara göre çok daha kısa sürede hatta kimi zaman tek celsede sonuçlanabiliyor. Dava sonuçlandıktan sonra ise nafaka ve mal paylaşımı gibi konularda zaman aşımını da dikkate alarak eşlerden dileyen taraf yeniden bir dava açabiliyor.

Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için her davada olduğu gibi öncelikle bir dava dilekçesi hazırlanması gerekli. Ancak bu davalarda dilekçeye ek olarak aynı zamanda anlaşmalı boşanma protokolü de hazırlanması gerektiğini hatırlatalım. İşte bu noktada boşanma avukatının desteği son derece önemli. Anlaşmalı boşanma protokolü eğer doğru bir şekilde hazırlanmazsa ve protokolde bazı maddeler eksik kalırsa dava hakim tarafından reddedilebiliyor ve çekişmeli olarak görülebiliyor. Boşanma avukatı ise doğru yönlendirmeleriyle hataların önüne geçiyor.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanmalı?

Boşanma protokolü için anlaşmalı boşanma davalarının can damarı dersek abartmış olmayız. Zira bu davaların sorunsuz şekilde görülebilmesi için ayrılık kararı alan tarafların ayrı bir dava konusu olabilecek her madde için aralarında anlaşmış olmaları ve anlaşmaya vardıkları her maddeyi mahkemeye sunmaları gerekiyor. İşte bu maddelerin mahkemeye sunulması için hazırlanan özel belgeye de anlaşmalı boşanma protokolü adı veriliyor. Peki, anlaşmalı boşanma protokolünde neler yer almalı?

  • Mal paylaşımı
  • Eşya paylaşımı
  • Nafaka talebi varsa nafakanın türü, miktarı ve ödenme koşulları
  • Tazminat talebi varsa tazminatın miktarı ve ödeme koşulları
  • Varsa müşterek çocuk veya çocukların velayetinin kimde kalacağı
  • Soyadı kullanımı konularında eşlerin aralarında yaptıkları anlaşmalar maddeler halinde ve açık ve net ifadelerle anlaşmalı boşanma protokolünde belirtilmeli.

Boşanma Protokolü Ne Zaman Mahkemeye Verilir?

Boşanma protokolü, anlaşmalı boşanma davasında davanın açılırken dava dilekçesi ile birlikte mahkemeye sunulabiliyor. Bunun yanı sıra cevap dilekçesi ile birlikte de verilebiliyor. Verilmediği takdirde ise yargılamayı yapan aile mahkemesi tarafından hazırlanacak tensip zaptı ile birlikte istenebiliyor veya ön inceleme duruşmasında sunulması için taraflara süre verilebiliyor. Eğer mahkemenin verdiği süre zarfında hazırlanan protokol mahkemeye sunulmazsa davanın reddedileceğini unutmayın. Öte yandan, kimi zaman çekişmeli süren boşanma davalarında süreçten yıpranan, yorulan ve boşanmayı hızlandırma kararı alan eşler daha sonradan davayı anlaşmalı boşanma davasına çevirmek isteyebilir. Böyle bir durumda da mahkemeye bir anlaşma protokolü hazırlanarak sunulması gerekiyor. Başta boşanma ve gerekli diğer konularda anlaşamamış olan eşlerin süreç içerisinde boşanma protokolü ile söz konusu dava sürecini anlaşmalı olarak bitirmeleri mümkün. Çekişmeli boşanma davasında uzlaşma sağlandığı takdirde boşanma protokolü duruşmadan önce mahkemeye sunulabiliyor. Aynı zamanda duruşma sırasında da sunulabiliyor.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanabilmek için elbette yalnızca bir protokol hazırlamak yeterli değil. Bazı şartların da yerine getirilmiş olması gerekiyor. Türk Medeni Kanunu’nun 166. Maddesinde Anlaşmalı boşanma davasının şartları ise şu şekilde belirtiliyor:

  • Evlilik en az bir yıl sürmeli. Bir yıldan az süren evliliklerde anlaşmalı olarak boşanmak mümkün değil.
  • Eşlerin birlikte mahkemeye başvurması ya da bir eşin diğerinin davayı kabul etmesi gerekiyor.
  • Hakimin tarafları bizzat dinlemesi gerekiyor. Yani her iki tarafın da duruşmada bizzat bulunması şart! Çünkü hakim boşanma isteğini eşlerden sözlü olarak da duymak istiyor.
  • Taraflar boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumuyla ilgili olarak aralarında anlaşmış olsalar bile hakim bu anlaşma bakımından ikna olmadıysa boşanma kararına hükmetmeyebiliyor. Yani anlaşmanın maddelerinin hakim tarafından uygun bulunması da gerekiyor.

Boşanma Davası Nasıl Açılır, Sonuçları Nelerdir?

Aile Hukuku kapsamında yer alan boşanma davaları günümüzde en sık karşılaştığımız dava türlerinden biri. Çünkü özellikle modern çağın bir getirisi olarak evlenmek kadar boşanmak da doğallaştı ve aslında kolaylaştı. Şimdilerde evlilik birliğini devam ettiremeyen eşler kendi aralarında pek çok konuda uzlaşma sağlayarak boşanmayı tercih ediyor. Böylelikle hem dava daha kısa sürede sonuçlanıyor hem de yıpratıcı bir süreç yaşanmasının önüne geçiliyor.

Devamını Oku

Boşanma Nedir? Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Türk Medeni Kanunu’na göre herhangi bir sebepten ötürü evlilik birliğinin sarsılması ve devam ettirilememesi halinde kişilerin başvurabileceği hakka “boşanma” deniyor. Bu bağlamda da eşinden ayrılmak isteyen herkes boşanma davası açmak için 

Devamını Oku

İşçi Hakları Nelerdir?

İşçi ile işveren arasındaki ilişkileri düzenleyen İş Hukuku kapsamında işçiler pek çok açıdan koruma altına alınıyor. Ancak hakların bilinmesi herhangi bir kayba uğramamak ve mağdur olmamak için oldukça önem taşıyor. Kıdem tazminatından ihbar tazminatına, fazla mesai ücretlerinden yıllık izin kullanımlarına kadar birbirinden önemli konular hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan işçiler farkında bile olmadan haklarından yararlanamayabiliyor. İşte bilinmesi elzem olan işçi hakları!

İşçi ile işveren arasındaki ilişkileri düzenleyen İş Hukuku kapsamında işçiler pek çok açıdan koruma altına alınıyor. Ancak hakların bilinmesi herhangi bir kayba uğramamak ve mağdur olmamak için

Devamını Oku

Kıdem Tazminatı Nasıl alınır?

İş Hukuku kapsamında yer alan kıdem tazminatı hakkında en fazla soru sorulan ve özellikle son zamanlarda da çok sık gündeme gelen konulardan biri. Kimler kıdem tazminatı alabilir, hangi durumlar kıdem tazminatı alma hakkını ortadan kaldırır, kıdem tazminatı alabilmek için en son iş yerinde ne kadar süreyle çalışıldığı mı önemlidir yoksa tüm çalışma hayatı bu tazminatı almak için geçerli sayılır mı?

Devamını Oku